Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını bilmek, dijital iletişim ve dijital pazarlama çalışmalarınıza etkili bir şekilde yön vermenizi sağlar.

Algoritmaya uygun içerikler oluşturmak, Instagram’daki etkileşimlerinizi artıracağı gibi Keşfet gibi önemli akışlarda da görünürlüğünüzün artmasını sağlayacağından Instagram’ı etkili şekilde kullanmanızı da sağlar.

Merhaba! Bu yazımda sizler için Instagram algoritmasının akış sayfasındaki gönderilerde, hikayelerde, keşfet sayfasında, IGTV videolarında ve Reels’lerde nasıl çalıştığını detaylı olarak anlattım. 🙂

Ayrıca yazıyı okuduktan sonra umuyorum ki, Instagram algoritmasının işleyişini çok daha iyi kavrayacak ve böylece işletmeniz veya markanız için daha fazla etkileşim elde edebileceksiniz.

Hazırsanız başlıyoruz, hepinize keyifli okumalar dilerim. 🙂

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor 2021
Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram Algoritması Feed’ler (İçerik Akışı) İçin Nasıl Çalışıyor?

Instagram‘a göre, yayınlanan gönderiler için Instagram algoritmasını etkileyen 6 temel faktör vardır. Bunlar:
1. İlgi Alanları
2. İlişkiler
3. Güncellik
4. Kullanım Sıklığı
5. Takip Etme
6. Kullanım

1. Faktör: İlgi Alanları

Instagram feed’leriniz yalnızca takip ettiğiniz kişileri içermez. Bu kişiler yanında, tarihsel olarak beğendiğiniz hesapları ve postları da içerir. Instagram’ın sizin daha çok beğeneceğinizi düşündüğü postlar akış sayfanızda yer almaktadır.

Feed’inizde (akış sayfası) gördüğünüz her şey aslında sizin Instagram’da yapmış olduğunuz tıklamaların, stalkların vs. kombinasyonudur. En fazla ilgi gösterdiğiniz hesap, birlikte etiketlendiğiniz insanlar ve tabii ki, beğendiğiniz ve yorum yaptığınız postlar akışınızın altyapısını oluşturur 🙂

Instagram Algoritması: Feedler
Instagram Algoritması: Feedler

Bu nedenle Instagram’da düzenli olarak online olmak çok önemlidir. Çevrimiçi olmanız, Instagram algoritmasına pozitif sinyaller gönderir ve hedef kitlenize hesabınızla alakalı etkileşimde bulunmaları için daha fazla fırsat sunar.

Instagram Algoritması İçin En Önemli Etkileşimler Hangileridir?

Konu feed (akış) performansına geldiğinde, Instagram algoritmasının en çok etkileşim alan içeriğe öncelik verdiğini biliyoruz.
Ancak etkileşimlerin en önemli ölçütleri nelerdir?
Instagram’a göre, feed sıralaması için en önemli ölçütler:
1. Yorumlar
2.
 Beğeniler
3.
 Yeniden paylaşımlar
4.
 Görüntülenmeler

Feed Sıralaması İçin En Önemli Ölçütler
Instagram Feed Sıralaması İçin En Önemli Ölçütler

Bu sıralamayı bilmeniz, içeriklerinizi ve başlıklarınızı/yazılarınızı planlarken sizlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca şu anda önemli bir etkileşim göstergesi olarak listeye girememiş olsa da içeriğinizin kaydedilmesiInstagram algoritması için çok önemlidir. Çünkü bir süre sonra Instagram ‘beğeni’leri yerini ‘kaydet’meye bırakacak gibi görünüyor.

2. Faktör: İlişki

Instagram algoritması, arkadaşlarınızdan, ailenizden ve önem verdiğiniz hesaplardan gelen gönderilere öncelik veriyor. Dolayısıyla Instagram algoritması, size ne istediğinizi gösterebilmek için etkileşimlerinizi kullanıyor. Böylelikle size en yakın olan gönderileri bir araya getirebiliyor.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor 2021
Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram’da yazılım mühendisi olan Thomas Dimson, Instagram‘ın, uygulamayı nasıl kullandığınıza bağlı olarak en çok kimi önemsediğinizi teoride nasıl anlayabileceğini şu şekilde paylaştı:

Instagram, birisini takip ettiğinizde, size içerikler sunarak ve bu kişi ile nasıl etkileşim kurduğunuzu izleyerek bu ilişkiyi (ve ilgi seviyenizi) hesaplamaya çalışıyor.

3. Faktör: Güncellik

Instagram Algoritması yalnızca Instagram gönderinizin ne kadar etkileşim aldığına değil, aynı zamanda fotoğrafın ne kadar zaman önce paylaşıldığına da bakar. Çünkü Instagram algoritmasının genel mantığı her zaman en yeni, en ilginç gönderileri kullanıcılarına sunmaktır.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır
Instagram Algoritması Nasıl Çalışır

Instagram‘da gönderi paylaşmak için kendiniz adına en uygun zamanı bulmanız, erişiminizi artırmak ve daha fazla beğeni ve takipçi kazanmak için algoritmayı kendi lehinize çalıştırabilmenize imkan sağlayacaktır.

Takipçilerinizin çevrimiçi ve en aktif olduğu bir zamanda gönderi paylaşırsanız, daha fazla etkileşim alma şansına sahip olursunuz.

4. Faktör: Kullanım Sıklığı

Instagram’ı ne sıklıkla açıyorsunuz? Sık sık çevrimiçi olan biriyseniz Instagram son ziyaretinizden itibaren size en uygun gönderileri göstermeye çalıştığı için yayınınız daha kronolojik görünecektir.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor 2021
Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Fakat Instagram’ı daha az kontrol ediyorsanız, özet akışınız kronolojik değil Instagram’ın beğeneceğinizi düşündüğü içerikler şeklinde sıralanacaktır.

5. Faktör: Takip Etme

Instagram’da kaç kişiyi takip ediyorsunuz? Eğer çok fazla kişiyi takip ediyorsanız, Instagram çok fazla seçeneğe sahip olacak demektir. Bu sebeple de muhtemelen her hesaptan içerik göremeyeceksiniz.

Sizlere, etkin olmayan veya hayalet olarak adlandırabileceğimiz etkileşimsiz kullanıcıları takip etmeyi bırakmanızı tavsiye edebilirim.

Çünkü takip ettiğiniz hesapların büyük bir yüzdesi etkin değilse, hesabınızın algoritmik sıralaması için yarardan çok zarar getirebilirler.

6. Faktör: Kullanım

Instagram‘da çok fazla zaman geçirirseniz, Instagram içerik kataloğunun daha derinine iner ve siz de daha fazla gönderi görebilirsiniz.

Hatta Instagram‘a yeterince zaman ayırırsanız görecek yeni içeriğiniz bile kalmayabilir. Bu gerçekleştiğinde Instagram algoritması, önceki etkileşimlerinize bağlı olarak size yeni hesaplardan önerilen içerikler sunmaya başlar.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?
Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Ancak, uygulamada her gün yalnızca birkaç dakika zaman geçirirseniz, o zaman akışınızda günün en önemli postları yer alacaktır.

Instagram Algoritması Hikayeler İçin Nasıl Çalışıyor?

Tipik olarak, feed’inizin üstünde görünen Instagram Hikayeleri, beğeniler, yorumlar, hikaye görünümleri, tepkiler veya DM’ler aracılığıyla en çok etkileşim kurduğunuz hesaplardan oluşmaktadır.

Instagram Hikayeleri algoritması, size her zaman en sevdiğiniz hesaplardan en son hikayeleri göstermeğe odaklanıyor. Bu yüzden de güncelliğiniz çok önem kazanıyor.

Instagram Hikayeleri Algoritması
Instagram Hikayeleri Algoritması

Herhangi bir hesapla düzenli olarak etkileşim kuruyorsanız, bu hesabın yeni hikayeleri, önceki güne ait tüm hikayelerini izlemiş olsanız bile, her paylaşımda hikayeler akışınızın önüne çıkacaktır.

Dolayısıyla daha fazla etkileşim için Instagram Hikayeleri’nde sürekli olarak içerik paylaşmanız gerekmektedir.

Instagram Hikayeleri’nde sık sık gönderi yayınlarsanız, takipçileriniz günlük hikayelerine göz atarken onlara ulaşma şansınız artar ve ne kadar çok izlenirseniz Instagram sıralamanız da o kadar iyi olur.

Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Keşfet sayfası ve hikayeler algoritması oldukça benzerdir. Her ikisi de size, önceki etkileşimlerinize bağlı olarak, Instagram‘ın en çok ilginizi çekeceğini düşündüğü içerikleri sunar. Fakat, Instagram hikayelerinizin akışı halihazırda takip ettiğiniz hesapların içeriğinden oluşurken keşfet akışınız neredeyse tamamen yeni hesapların içeriklerinden oluşur.

Keşfet sayfası, sürekli olarak yeni konu kategorileri ve gelişmiş arama seçenekleri ile birlikte gelişiyor. Örneğin; artık aramak istediğiniz içerik ile alakalı postları keşfetmek için, anahtar kelimeleri ve hashtagleri kullanarak arama yapabilirsiniz.

Keşfet algoritması, özgün görsel içerik ve başlığınızdaki kelimeler gibi gönderilerinizdeki etiketlerden çok daha fazlasını hesaba katıyor.

Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışıyor
Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışıyor

Keşfet algoritması, esas olarak insanlara en iyi ve alakalı içeriği sunmayı amaçlıyor. Bu nedenle, trend başlıklar ve spesifik, gönderiyle doğrudan alakalı hashtag’lerle düzenli olarak içerik paylaştığınızda, keşfet sayfasında üst sırala daha kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Unutmamalısınız ki hashtag arama sonuçları için Instagram, en alakalı ve etkileşimli olan gönderilere öncelik verecektir.

Keşfet gönderileri, kullanıcıların geçmiş etkileşimlerine bağlı olarak Instagram algoritması tarafından seçilir. “En Son” sekmesinde, hashtag arama sonuçları her kullanıcı için aynıdır. Bu liste, aradığınız hashtag’i içeren gönderilerin kronolojik sıralamasıdır.